Znaczenie udzielania pochwały tam, gdzie należy się pochwała

Jeszcze nie tak dawno temu wszyscy mówiliśmy o "twardej miłości". Mówiono nam, że chwalenie kogoś za drobiazgi jest niepotrzebne i nie przynosi rezultatów.

Czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

Jeśli się nad tym zastanowić, to czy nie przynosi to efektu odwrotnego do zamierzonego? Ludzie lubią, gdy im się mówi, że dobrze zrobili; wiem, że tak jest, i Ty pewnie też. Kiedy mówi mi się "dobra robota", motywuje mnie to i sprawia, że chcę robić więcej. Jeśli nie słyszysz, kiedy ktoś mówi Ci, że dobrze wykonałeś zadanie, to z pewnością tracisz szansę na zwiększenie produktywności i motywacji?

Efektywne zarządzanie to nie tylko wybór idealnego układu biura pod względem wydajności i upewnienie się, że wszyscy pracownicy znają zadania, które muszą efektywnie wykonywać. Chodzi o to, aby umieć zarządzać ludźmi jako ludźmi. Chodzi o to, aby umożliwić współpracę na wszystkich poziomach, prosić o pomysły i tak, mówić "dobra robota", gdy ktoś zrobi coś dobrego.

Skuteczne zarządzanie to nie tylko wybór odpowiednich, nowoczesnych krzeseł biurowych, choć i to może być ważne. Jeśli nie znasz się na ludziach, nie będziesz dobrym menedżerem - to takie proste. Chodzi o to, aby dać ludziom przestrzeń, której potrzebują, np. meble biurowe, gdy potrzebują chwili wytchnienia, a także poznać ich osobiste potrzeby.

Nie oznacza to, że należy mówić "dobra robota" i klepać ludzi po plecach za wszystko, ale kiedy pochwała naprawdę się należy, należy ją dać i nie należy się powstrzymywać ani zastanawiać, czy powinno się ją dać. Pozytywna informacja zwrotna pomaga danej osobie poczuć się lepiej we własnej skórze i w pracy, którą wykonała. Wszyscy lubimy od czasu do czasu trochę pochwał.

Czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

Zobacz również