Jak zaprojektować recepcję?

nowoczesna recepcjaRecepcja to miejsce szczególne, choć często zdarza się nam o tym zapominać. To właśnie ona jest przecież miejscem, w którym dochodzi do pierwszej interakcji z klientem, a nikomu nie trzeba chyba przypominać o znaczeniu pierwszego wrażenia. Sam projekt nie może być zatem postrzegany wyłącznie jako dodatek do sposobu aranżacji biura.

Recepcja to osobne pomieszczenie i jako takie wymaga szczególnej uwagi. Tu wyzwania zaczynają się zresztą już na etapie, na którym określa się jej lokalizację, mysi być bowiem odpowiednio usytuowana nie tylko względem drzwi, ale także – względem ciągów komunikacyjnych. Innym aspektem, którego nie wolno pomijać jest jej widoczność, warto więc zainwestować w wyraźny, a jednocześnie widoczny logotyp, którego już od progu nie można przeoczyć. Identyfikacja wizualna recepcji musi być jasnym komunikatem zrozumiałym nawet dla osób, które po raz pierwszy mają do czynienia z naszą firmą, a tym samym nie wiedzą, czego się po niej spodziewać.

Jeśli zarówno lokalizacja, jak i widoczność recepcji nie budzą już żadnych zastrzeżeń, nadchodzi czas, który należy poświęcić na aranżację przestrzeni. Tu dużym ograniczeniem jest między innymi metraż, często mamy więc do czynienia z sytuacją, w której recepcja składa się jedynie z lady. Projektowanie stanowiska recepcyjnego musi uwzględniać jego specyficzną funkcję. Mamy do czynienia z punktem wymiany informacji i wszystkie elementy wystroju powinny tę wymianę maksymalnie ułatwiać. Tu najczęściej możemy skorzystać z jednej z dwóch opcji.

lada recepcyjna

Najbardziej popularnym meblem recepcyjnym jest lada, nie zaskakuje jednak również obecność biurka z krzesłami dla interesantów. Gdy zajmujemy się aranżacją recepcji dobrze jest mieć na uwadze to, że jej design nie jest wcale kwestią, która może być ignorowana. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się w tym kontekście zwłaszcza kształt, który przyciąga wzrok, często wzmacnia on bowiem proces identyfikacji wizualnej firmy. Również informacje, które chcemy przekazać podczas pierwszego kontaktu powinny być w ciekawy sposób eksponowane.

Zobacz również