Jakie wymiary powinna mieć lada recepcyjna w hotelu?

Lada recepcyjna w hoteluLada recepcyjna w hotelu to jego wizytówka, więc warto szczególnie zadbać o wygląd tego miejsca. Zanim przystąpimy do wyboru mebli i całego wyposażenia przejrzyjmy, co oferują producenci w swoich katalogach i jakie są najnowsze trendy w aranżacji hoteli. Najważniejszym punktem w recepcji będzie zawsze lada recepcyjna, jest to pierwszy punkt do którego będzie się kierował gość hotelowy. 

recepcja hotelowa ladaBardzo ważna jest więc wysokość i szerokość lady, tak by dawała komfort dla klienta hotelu, ale także by stworzyła idealne warunki do pracy dla personelu. Decydując się na wybór lady recepcyjnej nie należy kierować się tylko jej ceną i wyglądem, ale także jej cechami i parametrami technicznymi, które będą miały wpływ na organizację pracy i obsługę gości. Przy wyborze lady recepcyjnej do hotelu wysokość blatu roboczego jest nie lada poważną sprawą. Zbyt wysoki blat utrudni dostęp do gości i komunikację z nimi, a zbyt niski nie zapewni dyskrecji pracy dla personelu. 

Najlepiej jest, jeśli znajduje się on na wysokości pomiędzy 72 a 80 cm nad powierzchnią podłogi, co zapewni łatwość kontaktu z gościem i nie zakłóci pracy osoby pracującej w recepcji. Równie ważny jest pulpit przy którym będzie gość, a tutaj sprawa wygląda nieco inaczej ponieważ zazwyczaj przy ladzie goście stoją i czekają na załatwienie wszystkich formalności. Najbardziej optymalną wysokością pulpitu jest taka pomiędzy 110 a 120 cm nad powierzchnią podłogi.

Należy także uwzględnić wymogi związane z obsługą gości niepełnosprawnych ruchowo. W hotelach obowiązują normy, które mówią o obowiązku dostosowania warunków hotelowych do osób poruszających się na wózku inwalidzkim, o czym także powinniśmy pamiętać wybierając ladę recepcyjną i wybrać pulpit wysoki maksymalnie na 90 cm. Także podjazd do lady recepcyjnej powinien być przewidziany dla osób niepełnosprawnych, wyraźnie oznaczony i wyposażony zgodnie z normami. Szerokość lady recepcyjnej nie powinna przekraczać 90 cm, ale także nie może być węższa niż 60 cm, bo nie będzie miała odpowiedniej przestrzeni do pracy. Natomiast część dla gości powinna oscylować w szerokości pomiędzy 20 do 40 cm.

Zobacz również