Zalety i wady biur na planie otwartym

W ciągu ostatnich kilku dekad nastąpił ogromny wzrost popularności biur na planie otwartym. Pod wieloma względami jest to korzystne, ale tak jak wszystko w życiu, ma też swoje minusy.

Biura na planie otwartym pozwalają pracodawcy na tworzenie określonych stref - np. stref dotykowych, stref współpracy, stref ciszy - w celu uzyskania zwinnego miejsca pracy. Oznacza to, że przy odrobinie sprytnego planowania, fajnych krzesłach biurowych i chęci uczynienia biura przyjemnym miejscem do pracy można stworzyć różne strefy i obszary, pozwalające pracownikom skoncentrować się na zadaniu, a także zdecydować, jak je wykonać. Oczywiście biura na planie otwartym to nie tylko zwinna praca, ale także wiele innych systemów biurek biurowych.

W uproszczeniu można powiedzieć, że biuro otwarte to duża przestrzeń, w której przy biurkach lub stanowiskach pracy znajduje się kilku różnych pracowników. To najprostszy sposób na zdefiniowanie tego pojęcia.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda biuro otwarte, a także co sądzą o nim inni, zapoznaj się z poniższą infografiką.

Źródło: www.hrreview.co.uk/hr-news/strategy-news/open-offices-pros-and-cons-infographic/54112

Jak widać, jest wiele informacji na temat tego typu układu, więc podsumujmy tutaj główne plusy i minusy.

Zalety biura na planie otwartym

  • Lepsza komunikacja między pracow nikami - Pracownicy mogą z łatwością omawiać projekty i współpracować nad problemami bez konieczności wstawania i przechodzenia do innego biura. Można również zastosować meble biurowe, które ułatwiają burzę mózgów i pracę zespołową na dużej przestrzeni, tworząc strefy, o których wspominaliśmy wcześniej.
  • Ekonomiczne umeblowanie - Otwarte biuro jest o wiele bardziej ekonomiczne niż szereg pojedynczych biur, zwłaszcza pod względem efektywności energetycznej. Oznacza to, że firmy mogą lepiej wykorzystać dodatkową gotówkę.
  • Elastyczna opcja - biuro na planie otwartym można dość łatwo przestawić, zwłaszcza dzięki modułowym meblom biurowym, które można łatwo przenosić i przechowywać. Oznacza to, że każda zmiana miejsca pracy nie będzie wiązała się z koniecznością przeprowadzenia ogromnego remontu, a co za tym idzie - kosztownym przedsięwzięciem. Przedsiębiorstwa mogą również z większą łatwością zmieniać systemy biurek biurowych.
  • Atrakcyjna opcja - dobrze zaprojektowane biuro na planie otwartym wyglądaatrakcyjnie, co jest idealne dla firm, które chcą wywrzeć pozytywne wrażenie na gościach i klientach wchodzących do biura.

Wady biura na planie otwartym

  • Więcej czynników rozpraszających uwagę - Ponieważ w biurze na planie otwartym przebywa większa liczba osób, istnieje prawdopodobieństwo, że będzie tam więcej czynników rozpraszających uwagę niż w biurach indywidualnych. Ekrany i panele akustyczne mogą pomóc zredukować ten efekt, jak również zapewnić wszystkim wygodne ergonomiczne krzesła, aby zmniejszyć stres.
  • Mniejsza prywatność - Również w tym przypadku liczba osób w pomieszczeniu może oznaczać brak prywatności, a jeśli ktoś pracuje nad szczególnie poufnym projektem, może to stanowić problem. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest przeniesienie się do innego pomieszczenia, a być może wykorzystanie stołu konferencyjnego lub innych mebli.
  • Możliwe problemy z bezpieczeństwem - Również w tym przypadku trudno jest kontrolować dużą przestrzeń, w której przebywa więcej osób, niż małą. Może to powodować problemy z bezpieczeństwem, zwłaszcza jeśli goście regularnie wchodzą i wychodzą z pomieszczenia.
  • Większe prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się chorób - przeziębienie rozprzestrzenia się jak ogień, a w biurze na planie otwartym jest to o wiele bardziej prawdopodobne. Dobrym punktem wyjścia jest przeszkolenie pracowników, co należy robić, aby zmniejszyć ryzyko zakażeń, a także zapewnienie odpowiedniej wentylacji.

Biuro na planie otwartym prawdopodobnie zawsze będzie popularnym wyborem, a jego zalety są z pewnością korzystne. Jak widać po minusach, większość z tych efektów można ograniczyć dzięki przemyślanym opcjom wyposażenia i przyuczeniu pracowników do pracy w określony sposób. W takim razie wygląda na to, że projekt biura na planie otwartym będzie jeszcze długo aktualny!

Zobacz również